Подія

Найвідоміші гейзери світу

Written By: admin - Лис• 03•13

Гейзери

Гейзери

Слово «гейзер» походить від ісландського «geysa» , що означає «хлинути». Найперший із задокументованих і відомих світу гейзерів, Гейсір (Гейзер) був відкритий в 1294 році. Він дав назву всім киплячим і фонтаннним джерелам світу. Представляємо вашій увазі найвідоміші гейзерні поля світу.
Беппу, Японія

На північному сході острова Кюсю знаходиться столиця гарячих джерел Японії – місто Беппу. Однойменні священні джерела прихистили на своїй території близько 2800 ключів, фумарол і мікрогейзеров. Особливу увагу відвідувачів привертають так звані «Дев’ять кіл пекла» – дев’ять незвичайних джерел, кожен з яких відрізняється якоюсь особливістю. Наприклад, джерело «Брита голова» (Oniishibozu Jigoku) нагадує велику киплячу сіру калюжу.
2

Незвичайне назва з’явилася завдяки міхурам, що нагадує голені голови буддистських ченців. Але, мабуть, найвідомішим джерелом вважається Кривавий ставок (Chinoike Jigoku). Незвичайне назва з’явилася завдяки червоному кольору водойми, «пофарбованого» мінералам, що містять залізо.

Гейзер Брита голова

Гейзер Брита голова

Ель Татіо, Чилі

На Землі існує п’ять великих геотермальних районів з діючими гейзерами – чотири з них знаходяться в Ісландії, Новій Зеландії, США і Камчатці. П’ята долина гейзерів сховалася далеко і високо. На кордоні Чилі з Болівією, на висоті 4320 метрів над рівнем моря в Андах знаходиться саме високогірне Гейзерне поле в світі – Ель Татіо.

Ель Татіо

Ель Татіо

Близько 80 гейзерів випускають з глибин землі гарячу воду, яка досягає висоти від 75 см до 6-7 м. Найкращим часом для відвідування долини вважається світанок. У той час, коли температура повітря сягає відміток нижче нуля, кожен з джерел оточує особливий ореол пари.

5

Крім того, джерела починають бити фонтаном перед світанком і припиняють свою активність до дев’яти годин ранку.

6

Хаукадалур , Ісландія

Як і більшість гейзерів Ісландії , Гейсір знаходиться в південно -східній частині острова , в долині Хаукадалур (Haukadalur) , що буквально означає «сад гарячих джерел». На жаль, легендарний Гейсір втратив свою активність в результаті землетрусу 2000 року. Але йому на зміну прийшов Строккур (Strokkur). Він вивергається кожні 5-10 хвилин, викидаючи струмінь гарячої води на висоту до 20 метрів. Завдяки своїй невгамовності він вважається одним з найактивніших гейзерів у світі.

Початок виверження гейзера Строккур:
7

Як у будь-якого гейзера робота Строккур складається з декількох стадій: наповнення улоговини водою, ширяння, викид гарячого струменя води і стадія спокою:
8

9

Самий великий і потужний гейзер у світі перебував у Новій Зеландії – висота, на яку він піднімав киплячу воду, часом досягала 400-450 метрів. Уаімангу був активний лише 4 роки, починаючи з 1900. На фотографії з книги «Мальовнича Нова Зеландія» 1913 зображено його вражаюче виверження:

11

Примітно, що ісландська долина гейзерів до недавніх пір перебувала у власності режисера Сигурдур Йонассон, який передав її в дар державі. Він придбав цю місцевість в 1935 році. Попередній господар Джеймс Крейг, виробник віскі, а пізніше прем’єр-міністр Північної Ірландії, огородив джерела парканом і стягував з людей плату за вхід. Сьогодні кожен бажаючий може побачити ісландські гейзери абсолютно безкоштовно. До слова, всього в країні налічується близько 30 діючих гейзерів.

12

Йеллоустон, США

По інший бік Тихого океану знаходиться гейзер, який вивергається вище всіх інших активних гейзерів світу. Це джерело розташувався в національному парку Єллоустоун (США) і носить ім’я Пароплав (англ. Steamboat). Він викидає струмінь води на 91 метр вгору, що практично дорівнює висоті статуї Свободи (93 м від землі до кінчика факела). Його сила настільки велика, що старі сосни, які ростуть неподалік, були зламані і змиті водою під час одного з вивержень. Доречі, триває воно від 3 до 40 хвилин. Цей гейзер непередбачуваний: він може прокинутися раз на чотири дні, а може заснути на 50 років, як це було в 1911 році. Після тривалого затишшя, Пароплав прокинувся в 1961 році – через два роки після одного з найсильніших землетрусів (магнітудою 7,5 ьалів), що відбулися в районі озера Хебген. Останнім часом гейзер знову проявив активність.

13

Інший популярний гейзер парку, який називається Старий Служака (англ. Old Faithful), вивергається значно частіше і славиться своєю пунктуальністю. Практично кожні 90 хвилин він викидає струмені гарячої води на висоту понад 40 метрів:

14

Не меншою популярністю серед відвідувачів користується Велике призматичне джерело (англ. Grand Prismatic Spring) – киплячий котел, розміри якого становлять 91 м в довжину і 75 м в ширину. Він відомий своїми кислотними кольорами, які змінюються залежно від пори року завдяки пігментним бактеріям, які живуть у водоймі.

15

16

Доречі в національному парку Єллоустоун знаходиться рекордна кількість гейзерів. На площі 8 983 квадратних кілометрів пульсують близько 3-х тисяч гарячих джерел, що складає дві третини від загального числа всіх гейзерів світу.

17

Долина гейзерів, Росія

Долину гейзерів відкрили через 7 років після заснування Кроноцкого заповідника. Сталося це влітку 1941 року в ході експедиції Тетяни Устинової і Анісіфора Крупенина. Важкодоступність Долини гейзерів не дозволила виявити це унікальне місце раніше.

18

Втім, і сьогодні далеко не всі можуть побачити камчатські гейзери. По-перше, дістатися до них можна хіба що на вертольоті, а по-друге, відвідування заборонено адміністрацією. Долина гейзерів являє собою ущелину шириною до 4 км і довжиною 8 км, по дну якого протікає річка Гейзерна. Протягом 6 км від гирла річки схили каньйону «обліпили» близько 40 гейзерів, термальних джерел, грязьових котлів та вулканчиків.

19

Гордістю долини вважається гейзер Велетень. Вивергається він не часто – його цикл становить 5-7 годин. Але коли він прокидається, струмінь киплячої води під напором піднімається на 20-30 метрів в висоту, а клуби пари можуть досягати 300 метрів!

20

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.