Подія

Як правильно готувати смачну каву.

Written By: admin - Бер• 25•10

В правильно обробленій кави є безліч корисних для людини сполук – в зернах вищого гатунку більше, в каві нижчого сорту – менше. Припускають, що найсмачнішою і ароматною кава буває тоді, коли у воді розчиняється близько 19-20% помолу. Якщо розчиняється менше, напій виходить слабкий і блідого кольору, поганого смаку, який не поліпшується, навіть якщо ми додамо більше кави (наприклад, 50%-ий розчин стає гірким і терпким). Так що ж потрібно для того, щоб заварити смачну каву?

Зерна кави

Бажано, щоб кава була вищого гатунку, ароматна. Відновити аромат можна підсмажуванням зерен. Якщо сильніше підсмажити зерна поганого сорту, кава буде більш темною, гіркою і терпкою. Друга важлива умова – зерна повинні бути тільки що підсмажені і належно змолоті.

Скільки брати кави

Кількість меленої кави для заварки набирається за смаком і за способом приготування, в середньому близько 1-2 ложечок (10-12 г) на чашку води (180 см куб.) – Для середньої міцності і стільки ж для міцної кави. Кава не буде смачною ні тоді, коли її береться мало, ні тоді, коли береться багато. Справа в тому, що її розчинність залежить від співвідношення кави і води. Це співвідношення найкраще знайти самому, і, знайшовши, не змінювати. Наприклад, випробувати кілька способів заварки кави – вибрати сорт зерен, величину помолу, кількість води і т. д. Коли ж є необхідність приготувати більш слабкий напій, треба вже готову міцну каву розбавити гарячою водою, щоб вона не придбала неприємного смаку або не наситилася небажаними сполуками.

Вода

Для приготування кави вода повинна бути чиста, прозора, свіжа (жодного разу не кип’ячена), без запаху, досить м’яка. Дуже важливо пам’ятати, що кава не вариться, а заварюється! Ні в якому разі не можна кип’ятити – ні тоді, коли готується, ні тоді, коли підігрівається, так як у відвар потрапляють шкідливі і навіть отруйні речовини (ознака: поганий смак, неприємний запах). Найбільше корисних сполук розчиняється з меленої кави у воді, температурі якої становить 93-96 °. Час заварювання залежить від способу приготування, від помолу і м’якості води. Отже, смак кави залежить і від того, чи вдається необхідний час підтримувати температуру заварки. Щоб вона швидко не охолола, її трохи підігрівають (наприклад, при приготуванні кави по-східному) або заздалегідь підігрівається посуд, в якій кава “дозріває” (при заварюванні в кавнику).

Посуд

Для приготування кави придатний посуд з порцеляни, фаянсу, скла, нержавіючої сталі, срібла, міді або емальований посуд – тільки не з алюмінію чи ржавіючих сплавів: вони псують смак і шкодять здоров’ю. Простий кавник, ібрік (джезва / турка), і більш складні прилади дуже важливо утримувати в чистоті, так як наліт кави з часом гіркне і псує смак напою. Посуд, призначений для приготування та подачі кави не рекомендується утримувати і, тим більше, мити разом з іншими кухонними приладами, щоб він не просочився сторонніми запахами. Для миття придатна сода або трохи підкислена вода – все інше шкодить смаку і аромату кави. Як вибрати хороші кавоварки – про це до дрібниць описують виробники, але є й загальні правила:

  • нову кавоварку обов’язково треба вимити гарячою водою, потім потримати там гарячу кави. Перші дві заварки вилити (може бути поганий запах).
  • після використання кавоварку вимити гарячою водою, бурий наліт зчистити содою, а іноді промивати всю систему: налити підкисленої води і закип’ятити.
  • одноразові паперові фільтри після вживання викидати, а ті, що постійно використовуються ретельно чистити.

Посуд для заварювання

Краще (здоровіше і смачніше), якщо він емальований або з нержавіючої сталі. Приємно користуватися такою, яка має зручний носик для виливання кави, зручну ручку. Кавник підігрівається, насипаєту необхідну кількість кави, заливаєте водою, що тіки що закипіла, ставите на вогонь і, як тільки підніметься піна, знімаєте. Є любителі, які після цього знову ставлять на вогонь і дають піні піднятися ще раз. Знятій з вогню заварці дають постояти 5-10 хвилин. Щоб гуща швидше осіла на дно, можна влити крапельку холодної кип’яченої води. Заварити каву можна й так: кавник з холодною водою закип’ятити, засипати потрібну кількість кави, розмішати ложкою, потримати на вогні поки не підніметься піна і відразу ж зняти з вогню. При приготуванні кави названим способами він втрачає частину аромату, крім того, у напій потрапляє багато дрібної гущі, тому кава стає не зовсім приємною на смак. Дещо зменшити цей недолік допомагає кавник з сіточкою, що рухається (поршнем) який, на французький манер, називають кафетерій. Заваривши в такому кавнику, його закривають кришечкою з піднятим поршнем, який через кілька хвилин (3-5-10),  потроху опускають вниз – разом з ним на дно осідає і кавова гуща.

Кавник для заварювання кави

Для цього береться високий тонкий кавник, щоб краще осідала кавова гуща. Прополоскуєте гарячою водою, насипається необхідну кількість кави грубого або середнього помолу, заливаєте свіжокипленою водою, витримуєте пару хвилин, розмішуєте, витримується ще стільки ж і наливаєте в чашки.

Кавник з лійкою

Кавник підігрівається, вставляється лійка з пластику або фарфору, в паперове або матерчате ситечко засипають каву дрібного помолу, кладуть у лійку і заливають невеликою кількістю кип’яченої води, щоб порошок набряк. Потім в лійку ще раз наливається потрібна кількість кип’яченої води і залишається. А так як вода крізь густе ситечко просочується повільно, кавник необхідно підігрівати на дуже слабкому вогні не більше півгодини, щоб кава не була гіркою.

Кавник з ситечком

Виробляються кавники та ситом – зверху вставляється чашечка з дірочками, в яку кладеться паперове або матерчате ситечко з дрібно меленою кавою і заливається тільки що кипленою водою. Сам кавник ставиться на підігріту плиту. Каву п’ють відразу, як тільки вона перестане капати з ситечка.

Кавоварка з фонтанчиком

Іноді всередину кавника вставляється трубочка, що з’єднується з отворами на дні із чистим ситечком нагорі, куди засипається кава середнього помелу. Вода при кипінні піднімається по трубочці вгору, просочується крізь порошок кави і знову стікає вниз. Найгірше, коли вода вариться 6-8 хвилин, виходить сильно перевареною, а кава несмачною.

Герметична кавоварка з фонтанчиком

Її ще називають вакуумна еспресо, іноді – кавоварка еспресо (італійське espresso – швидкий, вичавлений). Принцип роботи такий же як і у кавоварки з фонтанчиком, але вдосконалений. Складається кавоварка з двох частин, герметично вкручених одна в іншу і з’єднаних трубочкою для підняття киплячої води. Вода, що закипіла в нижній посудині і піднімається під тиском пари по трубочці вгору, в ситечко з кавою середнього помолу, просочується крізь нього і стікає в верхню посудину. Кава, приготована таким способом, буває набагато смачнішою, тому що вода не встигає переваритися.

Пристрій з тиском

У 1946 р. італієць Achilles Gaggia придумав так званий еспресо – пристрій з тиском. У ньому закипівша вода під великим тиском разом з парами вбризкується в мелену каву, тому вона буває набагато міцнішою, ніж просто заварена водою. Великі пристрої використовують в кафе, а для дому вони виробляються значно компактніших розмірів.

Східна кавоварка

Це посудина, що розширюється знизу й завужена вгорі, із зручним носиком для виливання кави і з довгою ручкою. Її ще називають турка (ібрік, джезва). В турку засипається кава особливо дрібного помолу, заливається свіжою м’якою водою і нагрівається в гарячому піску або на дуже повільному вогні, поки не підніметься піна. Іноді їй дають піднятися кілька разів, хоча цього робити не ркомендуется. Кава, приготовлена таким способом, міцна і ароматна.

За матеріалами www.coffeeclub.ru

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Залишити відповідь